Hangi Kamu Bankaları? Tüm Kamu Bankaları 2023

Çoğu insanın bankalarla bir tür işi vardır. Birçok kullanıcı özellikle bu durumlarda en sık kullanılan devlet bankalarını bilmek ister. Birçok bankamatik veya banka şubesinin olduğu bir ortamda yaşıyoruz. Bunu biliyoruz çünkü bankalar her yerde. Çevremizi incelediğimizde yaşadığımız bölgelerde en yaygın 3 bankayı şu şekilde sıralayabiliriz: Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıfbank. Bu bankalar devlete mi ait? Devlete ait başka banka var mı? Onlar ne yapıyor? Yazımız bu soruların birçoğunun cevabını içeriyor.

Ülkemizin her eyaletinde devletin doğrudan ya da dolaylı olarak etkisinde olan bankalar vardır. Bu bankalar farklı alt başlıklarda sınıflandırılabilir. Üç tür banka vardır: kamu mevduat bankaları ve kamu katılım bankaları. Bir de kalkınma ve yatırım bankaları var. Tüm bu bankalar bilmediğimiz, ancak vatandaşlara ihtiyaç, araba veya konut ve kredi kartları için kredi sağlayan bankalardır. Kredi kartları ve krediler de dahil olmak üzere çeşitli bankacılık hizmetleri sunuyorlar.

BDDK yukarıda saydığımız hizmetler için aynı faiz oranlarını belirlemesi gerektiğine karar verdi. Bankalardaki faiz oranları farklılık gösterse de, tüm gelir düzeyleri için kredi kartı sayısı, kredi koşulları ve kredi limitlerinde bir benzerlik olmalıdır. Ancak kamu bankaları vatandaşlarına diğer bankalardan daha düşük faiz oranları ile kredi sunmaktadır.

Halk Bankası Müşteri Hizmetleri Direkt Hattı

2023’te Hangi Kamu Bankalarına Sahip Olunacak?

Kamu bankalarının birçok farklı ismi vardır. Kamu sermayeli bankalar aynı zamanda kamu sermayesi veya kamu bankaları olarak da adlandırılır. Hatta kamu sermayeli bankaların bazı hisseleri halka açık olarak işlem görmektedir. Kamu bankalarının size tanıdık geldiğini varsayıyoruz. Bakalım hangi bankalar devlet bankası.

  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Türkiye İller Bankası
  • Türkiye Halk Bankası
  • Türk Eximbank
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıflar Katılım Bankası
  • Türkiye Kalkınma Bankası
  • Fona devredilen bankalar (TMSF bankaları)

En İyi Devlet Bankası Hangisidir?

En iyi devlet bankası hangisi sorusunun cevabı ne olursa olsun, devlet bankalarının çalışma prensibi aynı olduğu için, devlet bankaları ile çalışmak isteyenler için Ziraat Bankası, Vakıf Bankası veya Halk Bankası’nın en iyi devlet bankaları olduğunu söyleyebiliriz.

Ziraat Bankası Devlete mi Ait?

Hemen her yerde şubeleri ve bankamatikleri bulunan Ziraat Bankası’nın devlete ait olduğunu birçok kişi biliyor. Vatandaşlar tarafından iyi bilinen ve birçok hizmet sunan bir banka olan Ziraat’in çok sayıda şubesi bulunuyor. Konut, araba ve diğer ihtiyaçlar için krediler de dahil olmak üzere çeşitli kredi seçenekleri sunmaktadır. Faiz oranları birçok bankadan daha düşüktür. Ülkenin en güvenilir bankalarından biri olan Ziraat Bankası’nın 1741 şubesi bulunuyor.

İşte o köklü bankalardan biri olan Ziraat’in geçmişine bir bakın. Ziraat, 1863 yılından bu yana ülkesinin vatandaşlarına hizmet vermeye devam ediyor. Osmanlı döneminde açılan Ziraat Bankası o zamanlar “Memleket Sandıkları” olarak biliniyordu. Bu köklü bankanın adı değiştirildi ve artık ülkemizdeki devlet bankalarından biri olarak yerini aldı. Ziraat merkezinin bulunduğu yer Ankara’dır.

Türkiye Halk Bankası bir devlet bankasıdır

Tıpkı Ziraat Bankası gibi para çekme makinelerinin veya şubelerinin bulunduğu birçok lokasyona sahiptir. Bildiğiniz gibi Halkbank Türkiye’ye hizmet vermektedir. Devlete ait bankalardan biridir. Halk Bankası’nın amacı sanayi ve ticarete en düşük faiz oranlarıyla kredi sağlamak ve özel bankalara yol göstermektir. Halkbank bugün diğer bankalarla aynı sayıda krediyi, ancak daha düşük faiz oranıyla sunmaktadır. Konut, otomobil, ihtiyaç ve diğer finansal ürünlerde düşük faiz oranlarıyla müşterilerine kredi koşullarını seçme olanağı sağlamaktadır. Halkbank’ın Türkiye genelinde 989 şubesi bulunmaktadır.

Türkiye Vakıflar Bankası (Vakıfbank) Devletin Mi

Bu bankanın turuncusu bir devlet bankasıdır. Türkiye Vakıflar Bankası olarak da bilinen Vakıfbank, Adnan Menderes döneminde açılan bankalar arasındadır. 1954 yılında Adnan Menderes’in öncülüğünde kurulan Türkiye Vakıflar Bankası, günümüzde de müşterilerine uygun faiz oranları sunmaktadır. Tüm bankalar müşterilerine bireysel, konut ve taşıt kredisi gibi finansman ürünleri sunmaktadır. Türkiye’nin en köklü devlet bankalarından biri olan Vakıfbank’ın ülkemizde 948 şubesi bulunmaktadır.

Türkiye İller Bankası’nın Sahibi Kimdir

Türkiye İller Bankası’nı duymamış olmanız mümkün. Bunun nedeni bir kamu bankası olan İller Bankası’dır. İller Bankası halka değil, İl Özel İdareleri ya da belediyeler gibi kamu kurumlarına kredi desteği sağlıyor.

Türk Eximbank bir kamu şirketi mi?

Türk Eximbank, aşina olmayabileceğiniz bir başka bankaydı. Türk Eximbank 1987 yılında kuruldu. Türkiye İhracat Kredi Bankası, kamu bankaları listesinde hak ettiği yeri alıyor. Ülkemizin ihracatını artırmak için kuruldu. Web sitesinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

devlete ait bankalar

Türkiye Kalkınma Bankası devlete ait bir kurumdur

Türkiye Kalkınma Bankası 1975 yılında Türkiye’nin devlet bankalarından biri olarak yerini almıştır. Türkiye Kalkınma Bankası, Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası olarak da bilinmektedir. Kanun Hükmünde Kararname KHK ile oluşturulmuştur. Türkiye Kalkınma Bankası, Türkiye’nin kalkınmasını desteklemek amacıyla oluşturulmuş bir bankadır. Bu banka, yabancı kurumlarla müzakere etme ve anlaşmalara varma yeteneği ile tanınmaktadır.

Devlete ait Katılım Bankaları

Ziraat Katılım Bankası ve Vakıflar Katılım Bankası devlete ait katılım bankalarıdır. Bu bankalar devlete ait kurumların bir alt kümesidir. Katılım bankaları ile kamu bankaları arasındaki fark nedir? Son zamanlarda katılım bankası tabiri çok duyulmaya başlandı. Katılım bankaları İslami şartlara göre kredi vermenizi sağlayan faizsiz kredi ürünleri sunmaktadır. Bu katılım bankaları, konut veya taşıt alımı gibi işlemleri İslami şartlara göre yapmanıza olanak sağlar. Bu katılım bankaları kredi kartı ve sigorta işlemleri gibi bankacılık işlemleri için de kullanılabilmektedir.

İş Bankası Müşteri Hizmetlerine Doğrudan Bağlantı

Vakıf Katılım Bankası Devlet Bankası mıdır?

Bir anonim şirket olan Vakıf Katılım Bankası, 2015 yılında 805 milyon TL sermaye ile kurulmuştur. Bu bankanın sermayesinin %99’u Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne aittir. Kalan %1’lik sermaye ise Beyazid Han Sani Vakfı Mahmud Han Evvel Bin Mustafa Han Vakfı Murat Paşa Bin Abdülselam Vakfı’na eşit olarak dağıtılmıştır.

Ziraat Katılım Bankası’nın sahibi kim

Ziraat Katılım Bankası, devlet katılım bankalarından biridir. Ülkede 45 şubesi bulunan Ziraat Bankası’nın bir alt hizmetidir. 2015 yılında 675 milyon TL sermaye ile kurulmuştur. Bankada ilk hesap açan kişi Recep Tayyip Erdoğan olmuştur.

TMSF Bankaları

Birleşik Fon Bankası, Adabank ve TMSF Bankaları TMSF’ye devredilen bankalardır. TMSF Bankaları, bankalardaki yolsuzluğu durdurmak için kurulmuştur. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tasarruf sahiplerinin haklarını korumaktadır. Fon aynı zamanda yolsuzluk yaptığı tespit edilen bankaları da kapsamaktadır. Devlet bu fona dahil olan bankalara hizmet vermeye devam etmektedir.

Türkiye İş Bankası Devlet Bankası

Türkiye İş Bankası, devlete ait olmayan özel bankalardan biridir. İş Bankası bir devlet bankasıdeğildir, ancakdevlet bankaları ile yürüttüğü kampanyalar nedeniyle artık rekabetçidir. İş Bankası özel bankalardan biridir.

Bu yazımda hangi devlet bank aları var konusunda bilgi vermeye çalıştım Ayrıca aşağıdakiler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Devlete ait bankalar. Siz de sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Ziraat Bankası devlete mi ait?

Ziraat Bankası, devlet bankalarından biridir.

En çok tercih edilen devlet bankaları hangileridir?

En çok tercih edilen bankalar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tır.

Bankalar saat kaçta açılıyor?

Saat 9:00’da açılmaktadır.

Makaleyi değerlendirebilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *