Hat Devir Ücreti ve Süresi 2023

Hat Devir Ücreti ve Süresi Tüm sorularınızı yanıtlamaya ve size farklı konularda bilgi vermeye devam edeceğiz. Hat devretme süreci ile ilgili pek çok soru geliyor. Hat devri, hattınızı başka bir kişiye devretmeyi veya başka biri tarafından kullanılmakta olan bir hattı almayı içerir.

Hattını başka bir kişiye devretmek isteyen birçok kişi, bunun ücretini ve nasıl yapılacağını sormaktadır. Belirli bir prosedür için sizden bir ücret talep edilecektir.

Bu yazımda Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom hat devri nasıl yapılır, hat devir ücreti ve hat sahibi değişiklik ücreti ne kadar sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

Hat Devri Transferi Nedir? Hat devir işleminin amacı nedir?

Hat sahibi değişikliği, adınıza kayıtlı olmayan bir telefon hattını devralma veya başkasına devretme işlemidir.

Hat Sahibi Değişikliği, hattı kapatmak yerine hattın haklarını başka bir tarafa devretmek amacıyla yapılır. Bazı kullanıcılar da cayma bedeli ödememek için hatlarını kapatmak yerine başkasına devretmektedir.

Alternatif olarak, satın aldığınız hattı aile üyeleriniz, arkadaşlarınız ve tanıdıklarınız üzerinde kullanabilirsiniz.

Turkcell Türk Telekom ve Vodafone Ücretsiz 1GB İnternet

Bir hat nasıl aktarılır

Hat devirleri, hattı devreden kişi ile hattı devralan kişi arasında yapılmalıdır. Hat devri sırasında kimliklerin gösterilmesi gerekmektedir. Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom hat sahibi bilgi değişikliği için her operatörün değişiklik sistemi hakkında bilgi vermek istiyorum.

Turkcell hat sahibi değişikliği yapılarak Turkcell Sahipliği değiştirilebilir

Turkcell, hem Turkcell hattını devredenin hem de devralanın Turkcell mağazasına ayrı ayrı başvurmasını şart koşmaktadır. Hem devreden (devralan) hem de devralan (devralan) hat devir beyan formunu imzalayıp doldurmalıdır.

Hat devreden kişi her türlü borç veya ödenmemiş faturadan sorumludur. Ödenmemiş borçlar, cayma bedelleri ve taahhüt bedelleri hattı alan kişiye aittir.

Adınıza Kayıtlı Turkcell Hattını Başka Bir Kişiye Devretme

Hattınızı devralacak kişiyi herhangi bir Turkcell Mağazasına götürebilirsiniz. Yanınızda getirmeniz gereken tek şey nüfus cüzdanınız olup, hattınızı devralacak kişinin de abonelik belgelerini temin etmesi gerekecektir.

Hattı devralacak kişi tarafından istenen belgeler

Hat kontörlüyse ve devralan kişi faturalı hattı kullanmak istiyorsa, kendi adına son iki aya ait sabit bir faturası olmalıdır.

Vefat ederseniz ve ölüm belgeniz varsa bir hattı devralabilirsiniz.

Vodafone Hattınızın Sahibini Değiştirin

Vodafone hattını devretmek veya devralmak için hat sahibi değişiklik formunun, kimliğinizle birlikte Vodafone mağazalarında doldurulması gerekmektedir.

Devir işlemini Vodafone’da yaptığınızda hizmetin faturalı olup olmaması önemli değildir.

Türk Telekom Hat Sahibi Nasıl Değiştirilir

Türk Telekom hat devir işleminde ister ev telefonu, ister internet, ister cep telefonu olsun hattı devreden ve devralan kişinin T.C. Kimlik numarasının yer aldığı nüfus cüzdanı ile gelmesi gerekmektedir.

Hat devir başvurularınızı Türk Telekom İletişim Merkezlerine yapmanız gerekmektedir. Her iki tarafın da nakil talep formunu doldurup imzalaması gerekmektedir. Devir alan, yeni abonelik başlatmak için gerekli belgeleri ibraz etmekle sorumludur ve ayrıca sözleşmeyi doldurmalıdır. Bu arada, devreden sadece bir fotokopi bırakır.

Bu ücretsiz bir hizmettir. İlk faturada Özel İletişim vergisi gösterilecektir.

Türk Telekom Hat Devir İşlemi İçin İstenen Belgeler;

  • Devir Edenin Kimlik Fotokopisi* (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet ve Pasaport)
  • Kimlik Fotokopisi* (Nüfus Cüzdanı, Sürücü Belgesi ve Pasaport)

2023 için Hat Devir Ücreti Nedir

Devlete ödenen vergiler genellikle hat devir işlemleri için alınan ücretlere dahildir. Telsis lisans ücreti, özel iletişim vergisi ve Telsis kullanım ücretleri faturalı ve faturasız hatlar için ilk faturaya dahil edilmektedir. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom hat devir ücretleri;

Turkcell Hat Devir Ücreti

Turkcell hat devri için ekstra ücret almaz. İlk faturanıza devlete ödenen vergiler, Yeni Tesis Özel İletişim vergisi, TGM lisans ücreti ve TGM kullanım ücretleri dahildir. Turkcell hat sahibi değişikliği için sizden ortalama 35 TL ücret talep edecektir.

Vodafone Numaralarının Taşınması için Kampanya

Vodafone Hat Taşıma Ücreti

Faturalı Hat Transferi Faturada 92,86 TL (tesisin hem ilk ÖTV’sine hem de lisans bedeline karşılık gelmektedir) 12 eşit taksitte gösterilecektir.

Fatura üzerinde 10,75 TL tüm vergileri içerecektir.

Ön Ödemeli Hat: Aboneler 27,86 TL peşin öderler. Tahsil edilen tutar lisans ücretinden düşülecektir.

Abonenin hesabına yüklenen tutar tüm vergiler dahil 10,75TL düşülecektir.

Türk Telekom Hat Devir Ücreti

Türk Telekom hat devri ücretsizdir. Adıma kayıtlı hat devir işlemi için hat devreden kişiden herhangi bir ücret talep edilmez. Hat devreden kişinin ilk faturasına Özel İletişim Vergisi yansıyacaktır. İlk faturanızda devir işlemine 34,90TL Özel İletişim vergisi uygulandığını göreceksiniz.

Hat Sahibi Değişikliği Ne Kadar Sürer?

Hattı devreden ve devralan aynı anda kimlik kartlarını iletişim merkezine ibraz ederlerse işlem hemen tamamlanır. Hat sahibi değişiklikleri aynı tarihte yapılır.

Hat Devri Sonrası Numara Taşıma Mümkün

Numara taşıma işlemine normalde hat devrini takip eden 90 gün boyunca izin verilmez. 90 günden sonra hattınız başka bir operatöre taşınabilir.

Faturalı hattın faturasız olarak taşınması da mümkündür. Faturalı hattı kontörlüye çevirmek için de 90 gün beklemeniz gerekir. Hat üzerinde herhangi bir taahhüt varsa devir ücreti uygulanır.

SoruyuCevaplaBaşka birinin hattını nasıl üzerimealabilirim?Bu artık mümkün değil. Başkası adına kayıtlı bir hattı devralmak için o kişinin orada bulunması gerekir.

Hattı kim devrediyor?

Hattı devreden kişi daha sonra hattı devralan kişiye devredecektir.

Hat devri için hangi belgeler gereklidir?

Hem devreden hem de devralan kişinin kimlik fotokopisi ile iletişim merkezine başvurması gerekmektedir.

Numara taşıma işlemi ne kadar sürer?

Yazıyı değerlendirebilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *